6 argumentów za stosowaniem ekokosmetyków

Naturalne kosmetyki przeżywają swój renesans. Aktualnie panuje moda na zdrowy tryb życia i ekokosmetyki wpisują się w nią idealnie. Naturalne kosmetyki mogą wydawać się drogie, nie jest to jednak kwestia wykorzystywania przez producentów panującej na nie mody. Wysoka cena takich produktów najczęściej wynika po prostu z ich składu. Aby ekokosmetyki mogły być tak nazywane, muszą bowiem spełniać szereg wymogów. Dlaczego tak naprawdę warto je stosować? Poniżej znajdziecie sześć argumentów przemawiających na korzyść naturalnych kosmetyków.

Tradycja

Na początku napisaliśmy, że obecnie ekologiczne kosmetyki przeżywają swój renesans. Jak to możliwe? Naturalne kosmetyki to po prostu produkty tradycyjne. Były stosowane już w starożytności. Ludzie od wieków uczyli się korzystać z dobrodziejstw natury i pozyskiwać z niej to, co najlepsze. Wielosetletnia mądrość ludowa to potężna spuścizna, z której aż żal nie korzystać.

Naturalność

Wszystkie składniki naturalnych kosmetyków powinny być certyfikowane. Oznacza to, że do ich produkcji nie zostały użyte żadne substancje syntetyczne. W ekokosmetykach mogą znajdować się jedynie substancje pochodzenia roślinnego (pochodzące z certyfikowanych upraw) i mineralnego, nieprzetworzone chemicznie, nierafinowane i najlepiej tłoczone na zimno. Takie pochodzenie surowców zapewnia zachowanie przez nie ich naturalnych, dobroczynnych właściwości.

Zdrowie

Korzystanie z ekologicznych kosmetyków gwarantuje, że nie dostarczamy swojemu organizmowi szkodliwych substancji. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile niebezpiecznych składników znajduje się w kosmetykach, które widzimy na sklepowych półkach? Jeżeli zainteresowaliście się naturalnymi kosmetykami, z pewnością słyszeliście już o tym, że nie zawierają one SLSów, parabenów, sztucznych zapachów i konserwantów. Wszystkie te substancje są dopuszczone do stosowania, ponieważ rzadko kiedy szkodzą od razu. Mało kto myśli jednak o tym, że kumulują się one w organizmie przez lata, przez co z czasem osiągają stężenia mogące powodować szereg chorób, z nowotworami włącznie. Ekokosmetyki powstają na skutek mieszania naturalnych substancji, bez wzbogacania ich składu potencjalnie niebezpiecznymi dodatkami.

Widoczne efekty

Ekokosmetyki nie są naładowane ulepszaczami, a więc efekt ich działania różni się od tego, do którego przyzwyczaiły nas produkty drogeryjne. Na skutki działania naturalnych kosmetyków czasem trzeba poczekać dłużej, ale niewątpliwie warto. Produkty stworzone włącznie z naturalnych składników działają dogłębnie i uzdrawiają skórę od podstaw. Takimi kosmetykami nie osiągniemy efektu „wow” w ciągu 15 min, ale ich regularne stosowanie przyniesie nam coś więcej – świetlistą, odżywioną skórę na dłuższy czas, nie tylko w czasie stosowania kosmetyku.

Realna cena

Naturalne kosmetyki, szczególnie te wytwarzane przez małe manufaktury, powstają z pasji i chęci dostarczenia innym jak najlepszej pielęgnacji. Oznacza to, że cena, jaką za nie płacimy, wynika tak naprawdę z trzech głównych czynników. Pierwszy z nich to oczywiście koszt składników, który jest może stosunkowo wysoki w porównaniu do kosmetyków drogeryjnych, jednak w tym wypadku płacimy za rzeczywistą najwyższą jakość. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę ekokosmetyków są wszystkie koszty, jakie musi ponieść producent, aby swoje produkty dystrybuować. Nie płacimy jednak dziesiątkom pośredników, ponieważ małe manufaktury najczęściej zajmują się sprzedażą swoich kosmetyków na własną rękę. Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę jest oczywiście wynagrodzenie dla producenta, ale o tym w następnym punkcie…

Wspieranie polskich przedsiębiorców

W tej kwestii dużo zaczyna się zmieniać na dobre. Społeczeństwo coraz bardziej docenia realną wartość, jaką niesie kupowanie produktów od lokalnych, niezależnych producentów. Nie inaczej jest z twórcami naturalnych kosmetyków. Klienci doceniają ich zaangażowanie i coraz chętniej kryterium wyboru kosmetyków nie jest jak najniższa cena, a zaufanie do osób, które tworzą swoje produkty z poczuciem misji. To bardzo słuszne podejście – wspieranie lokalnego, polskiego rynku, czyli innymi słowy patriotyzm gospodarczy, przynosi nieocenione korzyści dla całego społeczeństwa.