Ekologiczne peelingi do ciała – w jakiej formie możesz je wykonać?

Zaczynając stosować naturalną pielęgnację, szukamy dla siebie naturalnych odpowiedników wszystkich typów kosmetyków, których używaliśmy do tej pory. Nie inaczej jest z peelingami do twarzy i ciała. Jakie rodzaje peelingów znajdziemy na sklepowych półkach i które z nich mają swoją ekologiczną wersję?

Rodzaje peelingów – który z nich może być ekologiczny?

Peeling enzymatyczny – ten sposób usuwania martwego naskórka kojarzy nam się zwykle z „chemicznymi” specyfikami, jednak enzymatyczny peeling może również być ekologiczny. Taki zabieg wykonamy w domu, stosując maseczki z owocami, zawierającymi enzymy – jabłkiem, ananasem czy papają. Owoce zadziałają na skórę tak samo, jak enzymy dodawane do drogeryjnych kosmetyków. Te ostatnie są pochodzenia roślinnego, jednak baza produktu zwykle nie jest naturalna.

Peeling mechaniczny, inaczej zwany scrubem – w żelowej lub kremowej bazie znajdują się drobinki, złuszczające zrogowaciały naskórek. Prosta receptura tego kosmetyku powoduje, że możliwe jest nieskończenie wiele jego wersji – wystarczy zmieszać pielęgnującą bazę, dostosowaną do potrzeb skóry, z surowcem, który będzie miał działanie złuszczające. Taki kosmetyk można z powodzeniem zrobić w domowym zaciszu z naturalnych składników. Znajdziemy również wiele ekologicznych scrubów, które możemy kupić w gotowej formie.

Peeling chemiczny polega na złuszczaniu martwego naskórka przy użyciu kwasów – to bardzo popularna metoda, wykonywana najczęściej kwasami owocowymi. Dla bezpieczeństwa najlepiej, aby zabieg był przeprowadzany przez specjalistę. W zależności od użytych składników może to być w pełni ekologiczny peeling.

Peeling ziołowy, czyli wykonywany dosłownie za pomocą mieszanki ziół, nie jest wbrew pozorom klasycznym mechanicznym scrubem – jest o wiele łagodniejszy dla skóry. To peeling najbezpieczniejszy dla skóry wrażliwej. Rzadko spotykamy go w naszych sklepach, najczęściej tego typu zabieg wykonamy w gabinecie kosmetycznym. Użyty do jego wykonania surowiec czyni go ekologicznym.

Co powinien robić ekologiczny scrub do ciała?

Poza złuszczaniem naskórka scrub powinien także pielęgnować. Przede wszystkim łagodzić podrażnioną podczas zabiegu skórę i pomagać w jej regeneracji. Dobrze, aby działał także nawilżająco i natłuszczająco, dzięki czemu cera będzie idealnie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, odświeżona i promienna.