Koenzym Q10 – czym jest i czy stosuje się go w naturalnych kosmetykach?

Na pewno nie raz słyszeliście o koenzymie Q10, który jest składnikiem wielu kosmetyków, przede wszystkim redukujących objawy starzenia się skóry. Jest to substancja występująca naturalnie u wszystkich organizmów (u ludzi, zwierząt i roślin), odpowiadająca za proces wytwarzania energii w każdej komórce ciała, pomagając dostarczyć do nich tlen. Chroni również komórki przed szkodliwym oddziaływaniem wolnych rodników. Inną jego nazwa to ubichinon.

Skąd wziął się koenzym Q10 w branży kosmetycznej?

Nie jest to substancja znana w kosmetyce od lat (w porównaniu do na przykład olejów). Chociaż badania nad wpływem koenzymu Q10 na procesy komórkowe zaczęły się już w latach 60. minionego wieku, pierwsze wyniki badań, dowodzące jego dobroczynnego wpływu na skórę (redukcji zmarszczek mimicznych), otrzymano dopiero w 1999 roku. Kilka lat później dowiedziono także, że koenzym Q10 chroni skórę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UVA i UVB, spowalniając procesy fotostarzenia się skóry i tym samym, powstawanie zmarszczek.

Czy ubichinon może być stosowany w kosmetykach naturalnych?

Koenzym Q10 do zastosowań w kosmetyce może być z powodzeniem pozyskiwany z roślin, między innymi alg lub liści tytoniu. Pochodzenie tego pomarańczowego proszku (bo w takiej formie jest on używany podczas produkcji kosmetyków) sprawia, że może być stosowany jako składnik kosmetyków naturalnych, a nawet (przy zachowaniu odpowiednich warunków) organicznych oraz kosmetyków wegańskich. Jeśli chcemy stworzyć własne, ręcznie robione kosmetyki, koenzym Q10 możemy kupić w postaci półproduktu. Producenci kosmetyków dodają go przede wszystkim do preparatów przeciwstarzeniowych i regenerujących, takich jak między innymi kremy do twarzy, balsamy do ciała czy odmładzające serum.

Dla kogo kosmetyki naturalne z koenzymem Q10?

Ubichinon jest substancją nietoksyczną, a więc bezpieczną dla organizmu, a także łagodną, dzięki czemu sprawdzi się w kosmetykach dla osób o cerze wrażliwej, a nawet atopowej. Szczytowe stężenie koenzymu występującego naturalnie w organizmie człowieka przypada na wiek 19-21 lat. Później jego produkcja coraz szybciej spada, szczególnie po 35 roku życia. Wtedy też najczęściej osoby obserwujące pierwsze oznaki starzenia sięgają po kosmetyki z dodatkiem tego składnika. Jednak optymalnym wiekiem do rozpoczęcia stosowania takich kosmetyków jest 30, a nawet 25 rok życia. Warto uzupełniać poziom koenzymu Q10, ponieważ (choć w tym artykule skupiamy się na skórze) jest on konieczny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Źródła koenzymu Q10 – w kosmetyce i nie tylko

Niedobory tego składnika można zaobserwować szczególnie u osób intensywnie trenujących, pracujących fizycznie oraz narażonych na długotrwały stres, niekorzystne warunki atmosferyczne i zanieczyszczone środowisko. Na szczęście koenzym Q10, jako substancję występującą powszechnie w przyrodzie, łatwo dostarczyć do organizmu. Jego wewnętrzne stężenie uzupełnimy, spożywając szpinak, brokuły, oleje, ryby i podroby oraz produkty pełnoziarniste. Niedobory w skórze zniwelujemy, stosując naturalne kosmetyki z dodatkiem koenzymu Q10. To proste zadanie, ponieważ łatwo przenika przez warstwę rogową naskórka, wnikając do głębszych warstw skóry.

Właściwości ubichinonu stosowanego na skórę

Koenzym Q10 jest popularnym składnikiem naturalnych kosmetyków (choć oczywiście nie tylko takich), ponieważ wykazuje bardzo szerokie, korzystne działanie dla skóry. Dzięki zapobieganiu utracie kwasu hialuronowego, ochronie przed rozpadem kolagenu i elastyny pod wpływem promieniowania UVA oraz hamowaniu procesu oksydacji lipidów, działa przeciwstarzeniowo. Przyspiesza podziały komórkowe, tym samym pobudzając skórę do regeneracji i poprawiając jej właściwości jako bariery ochronnej dla organizmu przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem słonecznym czy zanieczyszczeniami powietrza. Wpływa na produkcję witaminy E, zwiększa dotlenienie tkanek i poprawia metabolizm w komórkach skóry, wspomagając usuwanie z nich toksyn.

Stosowanie naturalnych kosmetyków z koenzymem Q10 spowolni efekty starzenia się skóry, powstawanie zmarszczek i przebarwień. Skóra odzyska jednolity, zdrowy koloryt, stanie się elastyczna i jędrna. Serum z koenzymem Q10 dogłębnie nawilży skórę, a nawet złagodzi opuchliznę i cienie pod oczami.