Naturalna pielęgnacja stóp w trzech krokach

O stopy powinniśmy dbać tak samo pieczołowicie, jak o dłonie czy twarz. Ta nieraz niedoceniana część ciała znosi całkiem sporo i zasługuje na kompleksową pielęgnację. Nie żałujmy naszym stopom zdrowych, organicznych kosmetyków, bo zdecydowanie na nie zasługują.

Na co dzień chodzimy nie raz w niewygodnym, ciasnym obuwiu, nowych butach, które musimy rozchodzić czy wysokich obcasach. Przez to wszystko nasze stopy narażone są na otarcia i pęcherze, które w większości przypadków stanowią jedynie problem kosmetyczny, jednak nieprawidłowo pielęgnowane mogą przyczynić się do powstawania zakażeń i nieprzyjemnych odcisków.

Trzy naturalne kroki do zdrowych stóp

Aby właściwie dbać o stopy i zafundować im najlepszą, naturalną pielęgnację, powinniśmy pamiętać o wykonywaniu wszystkich tych kroków:

1. Ryzyko powstawania pęcherzy możemy zminimalizować, regularnie złuszczając martwy i zrogowaciały naskórek. Jednocześnie wykonujmy masaż stóp, który pomoże w utrzymaniu prawidłowego przepływu krwi i limfy w tkankach.

Wykonywanie starannych peelingów pozwala też utrzymać stopy w dobrej kondycji i zachować ich estetyczny wygląd. Do tego celu możemy użyć odżywczego scrubu z brązowego cukru lub naturalnego pumeksu. Taki zabieg powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, a w miarę potrzeby nawet co trzeci dzień.

2. Po codziennej kąpieli dobrze jest pamiętać o zastosowaniu odżywczego kremu do stóp, który nawilży i zmiękczy skórę. Pożądanymi składnikami takiego, najlepiej organicznego kosmetyku będą między innymi mocznik, kwas mlekowy, lanolina czy masło shea.

Najlepsze kremy do stóp mają w składzie również substancje, pomagające zwalczyć bakterie i grzyby, z którymi możemy mieć kontakt na basenie czy w saunie. Takimi surowcami są na przykład olej z nagietka i wyciągi z drzewa herbacianego.

3. Korzystając z wyżej wspomnianych, publicznych miejsc, w których jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z niebezpiecznymi grzybami, powinniśmy pomyśleć o profilaktyce. Przed wyjściem na basen lub do sauny możemy użyć produktów przeznaczonych do walki z grzybicą stóp i paznokci.