Naturalne masła kosmetyczne – skuteczny sposób na nawilżoną i odżywioną skórę

Naturalne masła, pełne witamin, kwasów i substancji odżywczych, są podstawą do produkcji wielu kosmetyków organicznych, jak również same w sobie stanowią idealny środek do pielęgnacji skóry. Dowiedz się więcej na ich temat i sprawdź, jak pomagają zadbać o cerę.

Czym są organiczne masła kosmetyczne

Tłuste, dość twarde, doskonale nawilżające i bogate w cenne składniki – takie są naturalne masła kosmetyczne. Otrzymuje się je z tropikalnych roślin, takich jak np. kakaowiec, drzewo shea czy mango i wykorzystuje jako jednorodny kosmetyk bez żadnych dodatków lub jeden ze składników produktów ekologicznych. W obu przypadkach masła spisują się znakomicie, wzbogacając kosmetyk o substancję, która skutecznie nawilża i odżywia skórę. Podczas zakupów trzeba jednak pamiętać, że nie każde masło shea czy kakaowe jest takie samo.

Przykładowe naturalne masła kosmetyczne:

  • shea;
  • kakaowe;
  • oliwkowe;
  • z awokado;
  • z mango

Niezależnie od tego, czy kupujesz kosmetyk bazujący wyłącznie na danym rodzaju masła, czy produkt, w którym masło stanowi tylko jeden ze składników, pamiętaj, że najlepsze jest masło nierafinowane i tłoczone na zimno. Procesy rafinacji i tłoczenia na ciepło wpływają bowiem niekorzystnie na pozytywne właściwości maseł i obniżają ich atrakcyjność z punktu widzenia osoby poszukującej zdrowego, naturalnego kosmetyku. Wszystkie informacje na temat metod produkcji danego produktu powinny być podane na opakowaniu.

Masła w kosmetyce naturalnej

Masła kosmetyczne mają twardą konsystencję i dopiero pod wpływem wcierania w skórę zmieniają się w lepki krem. Z reguły są bezwonne i różnokolorowe. Co jednak ciekawe, nie tylko poszczególne rodzaje różnią się od siebie barwą (np. masło kakaowe od shea), ale również masła tego samego gatunku wyglądają inaczej w zależności od producenta i sposobu wytwarzania. Jedne są ciemniejsze, a inne twardsze, a kolejne bardziej pachnące, jednak zawsze bardzo korzystnie oddziałują na skórę, o ile nie poddano ich rafinacji.

Ekologiczne masła kosmetyczne zawierają m.in. takie składniki jak:

  • naturalne kwasy tłuszczowe;
  • kompleks witamin (np. A, PP, C, F, E, D, z grupy B);
  • magnez;
  • potas;
  • żelazo.

W efekcie świetnie nawilżają, odżywiają, oczyszczają i regenerują skórę, dostarczając jej całego zestawu najpotrzebniejszych składników, które pozwalają utrzymać ją w dobrej kondycji. Naturalne masła można z powodzeniem stosować przez cały rok – zarówno jako pojedyncze kosmetyki, jak i w produktach zawierających także inne składniki. Masło shea, kakaowe, z mango czy z awokado bardzo dobrze chronią przed niskimi temperaturami zimą, a latem stanowią zabezpieczenie przed promieniami UV i nawilżają wysuszoną skórę.

Naturalne masła kosmetyczne możesz używać rano, przed snem, po kąpieli, w ciągu dnia – zawsze, kiedy tylko masz na to ochotę lub czujesz, że Twoja skóra potrzebuje skutecznego nawilżenia i odżywienia. Stosuj je na całe ciało i twarz po uprzednim oczyszczeniu. Miej jednak na uwadze, że masła są tłuste i często mają twardą konsystencję, dlatego dość trudno się je wsmarowuje, o ile nie są połączone z innymi składnikami. W każdym razie naturalne masła kosmetyczne będą doskonałym wyborem, jeżeli pragniesz efektywnie zatroszczyć się o swoją skórę.