Rozmaryn – aromatyczny w kuchni, skuteczny w kosmetyce

Jeśli choć raz na Twoim talerzu wylądowała potrawa z sosem śliwkowo-rozmarynowym, wiesz, jak wspaniałe właściwości aromatyczne ma ta przyprawa. Tymczasem rozmaryn lekarski to krzew, którego działanie wykracza poza świat kulinariów. Pora przedstawić jego korzystny wpływ na skórę i sposoby wykorzystania w domowej kosmetyce.

Rozmaryn o wielu twarzach

Rozmaryn jako roślina – zielony krzew – występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, aczkolwiek bywa spotykany i hodowany praktycznie we wszystkich krajach Europy. Już od starożytności znane są jego właściwości medyczne. Wtedy rozmaryn był obiektem tak dużego zainteresowania, że służył również do celów rytualnych. W poszczególnych odmianach rośliny występują zróżnicowane oraz interesujące pod względem chemicznym substancje, z których główną stanowi eukaliptol. Taka nazwa nie powinna nas dziwić, gdyż rozmaryn nieprzypadkowo przypomina niektórym eukaliptusa.

Jak wykorzystać olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy uzyskiwany z roślin jest bardzo gęsty, ale po przygotowaniu bardziej płynnego roztworu służy do celów medycznych i kosmetycznych. Niektórzy polecają wykorzystanie olejku rozmarynowego do inhalacji, które działają bezpośrednio na układ nerwowy i jego komórki. Właściwości antyseptyczne substancji pomagają z kolei w chorobach układu oddechowego i przeziębieniach. Rozmaryn bywa również środkiem pielęgnacyjnym skórę lub włosy, działając wyjątkowo skutecznie na bakterie i grzyby, a także łagodząc podrażnienia i zranienia. Nic dziwnego, że przy wielu innych właściwościach jest szczególnie ceniony jako składnik środków aromaterapeutycznych.

Pomysły na domowe zabiegi

Szkoda byłoby nie wykorzystać wyjątkowych właściwości rozmarynu w domowej kosmetyce. Olejek rozmarynowy służy do wspomnianej inhalacji, ale również kąpieli czy masażu. Ze względu na silne działanie w obrębie układu nerwowego nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, a także u osób leczących się na padaczkę, nadciśnienie i wrażliwą skórę. Nie trzeba dodawać, że sam olejek nie nadaje się do spożycia.

Łącząc olejek rozmarynowy z wodą albo olejem, można uzyskać takie domowe kosmetyki jak:

  • szampony;
  • żele;
  • kremy;
  • mleczka;
  • kompresy;
  • olejki do masażu;
  • kominki aromaterapeutyczne.

Wystarczy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kropel gęstego olejku, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Jeśli szukasz sposobów naturalnego leczenia i pielęgnacji skóry, rozmaryn może dołączyć do listy najskuteczniejszych substancji organicznych. Od dziś stosuj go nie tylko w kuchni, choć jego właściwości kulinarne zasługują na osobny artykuł i spore uznanie!