Same kosmetyki nie wystarczą. Czego potrzebujesz do naturalnego piękna

Kosmetyki naturalne są świetnym sposobem regeneracji skóry, ale naiwnością byłoby sądzić, że w jakiś magiczny sposób rozwiązują każdy problem, że działają niezależnie od okoliczności. Powiedzmy to sobie otwarcie: nie wystarczy ich stosować, by osiągnąć perfekcyjny wygląd skóry. Naturalne predyspozycje bywają pomocne, ale nie mamy na nie wpływu. Możemy za to zdecydować o dwóch kwestiach: zdrowym odżywianiu i aktywnym trybie życia. To dwie kluczowe, obok wyboru kosmetyków, sprawy dla naszego samopoczucia i wyglądu.

Jedz zdrowo, wyglądaj pięknie

Pierwszy z brzegu przykład. Gdy ktoś narzeka na trądzik, często powtarza się mu, aby unikał ostrych, pikantnych potraw. To jedna z dziesiątek, jeśli nie setek porad, które przybliżają nas do zdrowego, naturalnego piękna.

Zacznijmy od tego, że nie ma jednej, idealnej diety. Najlepiej ustalać ją w oparciu o konkretne potrzeby i parametry danej osoby: wiek, wagę, ewentualne choroby, przyjmowane leki, tryb życia i inne czynniki. Konsultacja z dietetykiem albo jego stała opieka to dziś coś najzupełniej powszechnego, a nie luksus zarezerwowany dla celebrytów czy sportowców. Jednym pomaga dieta X, innym Y. Trzeba znaleźć coś dla siebie, w porozumieniu ze specjalistą, a następnie być maksymalnie konsekwentnym w realizacji poszczególnych założeń.

Nawet jeżeli nie przejdziesz na konkretną dietę, zmień swoje podejście do jedzenia na lepsze, tylko wtedy Twoja skóra będzie lepiej odżywiona, zdrowsza. Nie objadaj się tuż przed snem, generalnie unikaj przejedzenia. Żołądek jest niewielki i nie należy go wypychać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest sycenie się mniejszymi, ale regularnymi posiłkami. Dobrze, jeśli są one bogate w odpowiednio dużą ilość warzyw, a także owoców. Z produktów mięsnych największą wartość mają ryby. Wiele potraw możesz gotować na parze. Lepiej unikać produktów wysoko przetworzonych czy wypełnionych sztucznymi dodatkami. Im naturalniej, tym zdrowiej. A złotą regułą, można powiedzieć „metadietą” jest umiar i słuchanie się organizmów. Jeśli jakiś składnik ewidentnie się nie trawi, szkodzi, podrażnia, wtedy trzeba go wyeliminować, zastąpić czymś zdrowszym. Po prostu. To nie takie trudne, jak myślisz, ale trzeba odważyć się postawić na zmianę.

Ruszaj się, bo warto

Aktywność fizyczna znakomicie wspiera efektywność diety, a także kosmetyków naturalnych. Skóra na całym ciele potrzebuje naturalnego pobudzenia, a co jest lepszego dla krążenia, niż zdrowy wysiłek w granicach rozsądku i możliwości? Dla własnego zdrowia i ochrony ciała przed niekorzystnymi czynnikami warto ruszać się regularnie i zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Jedni kochają nordic walking, inni nie wyobrażają sobie życia bez wizyt na siłowni. Niektórzy czują się lepiej dzięki regularnej grze w piłkę, inni preferują regularne pływanie na basenie, a w sezonie – w jeziorach. Każdy sport ma swoje zalety, jest też obarczony konkretnymi ryzykami kontuzji. Jeżeli zdrowo się odżywiasz, nie katujesz skóry chemicznymi dodatkami, a na dodatek uprawiasz fizyczną aktywność, na pewno zobaczysz w lustrze szczęśliwszego, zdrowszego, piękniejszego człowieka. Nie chodzi o wpisywanie się w jakieś pozorne i ulotne kanony. Chodzi o to, by czuć się naprawdę dobrze w swojej skórze. Zadbanej, potraktowanej z szacunkiem. Symbolicznie i dosłownie.

Podsumowując: zamów kosmetyki naturalne, spędź w kuchni trochę więcej czasu, a na koniec – ruszaj na trening!