Zastosowania oleju kokosowego w domowej pielęgnacji

W ostatnim czasie olej kokosowy cieszy się coraz większym wzięciem wśród Polaków, którzy świadomie zaczynają dbać o wygląd i dietę naturalnymi metodami. Nawet  w popularnych dyskontach handlowych na półkach pojawia się olej kokosowy. Czy warto go stosować? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czym się kierować podczas wyboru konkretnego produktu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego niniejszego wpisu.

Cena i dostępność oleju kokosowego

Za opakowanie 400-500 ml oleju kokosowego zapłacisz już około 20-50 złotych, co w porównaniu do wielu innych ciekawych, naturalnych substancji nie stanowi ceny zaporowej. Podczas zakupu kieruj się kilkoma istotnymi parametrami.

Warto wybierać oleje nierafinowane, tłoczone na zimno. Oznacza to, że proces przygotowania ostatecznego produktu był naturalny i nie wymagał stosowania wysokich temperatur, które negatywnie wpływają na drogocenne składniki oleju z kokosa. Sprawdź, czy produkt pochodzi z jednego kraju, a jeśli tak, to czy naturalnie występują w nim drzewa kokosowe. Zwróć uwagę na zapach i konsystencję. Nierafinowany olej przyjemnie, wyraźnie pachnie kokosem, a w temperaturze pokojowej zachowuje stałą postać.

W składzie sprzedawanej substancji nie powinno być nic poza samym olejem kokosowym. Dodatek wody czy konserwantów przeczy idei, którą chcemy promować w tym wpisie. Olej kokosowy jest bowiem źródłem cennych witamin i kwasów, które pozytywnie wpływają na organizm. Polecamy jego użycie zarówno w kuchni, jak i codziennej pielęgnacji. Świetnym wyborem jest również stosowanie domowych kosmetyków na bazie oleju kokosowego oraz innych dodatków, między innymi opisywanego już przez nas masła shea.

Olej kokosowy na co dzień

Walory oleju możesz wykorzystać do bardzo wielu różnorodnych zabiegów. Stosuj go między innymi jako maseczkę na paznokcie, składnik roztworu do demakijażu, odżywkę do włosów lub naturalny balsam. W ekologiczny i bardzo przyjemny sposób możesz go również wykorzystać jako zamiennik pianki do depilacji. Nałóż olej na oczyszczoną skórę okolic bikini, pach lub nóg, po czym ogol się zwykłą maszynką. Zapomnij o czerwonych krostkach i bolesnych wysypkach!

Olej kokosowy jest również zdrowym dodatkiem w kuchni. Azjatyccy kucharze wykorzystują go do rozgrzewania szybkich dań z woka. Wyjątkowy, delikatny aromat idealnie komponuje się z wieloma potrawami, takimi jak sosy czy mięsa. Badania udowodniły, że olej kokosowy jest lepszym tłuszczem kuchennym niż np. oliwa z oliwek, choć swoją drogą jej właściwości również znakomicie przydają się przy zdrowym trybie życia.

Wreszcie, organiczny olej kokosowy idealnie sprawdza się do dziesiątek różnych celów, między innymi jako bezpieczny krem przeciw odparzeniom i na hemoroidy, balsam przeciw rozstępom, filtr UV, suplement diety przy chorobach tarczycy, składnik peelingu, pomadka do ust, źródło energii, środek na wszy, dodatek do napojów czy środek przyspieszający gojenie.

A Ty – jak korzystasz z zalet oleju kokosowego w codziennym życiu?